O winnicy

Witamy na stronie Winnicy Wiarus!

Przez wiele, wiele lat na polu tym rosło sobie zboże, uprawiane były ziemniaki i inne rośliny, którymi nasycony jest polski krajobraz, aż przyszedł rok 2008 i nowy właściciel zakłócił ten widok. I tak powstała winnica z prawdziwego zdarzenia. A dzisiaj…

Winnica Wiarus położona jest w Jedliczu-Męcince, na tzw. Górce Pisarzowej, (273 m n.p.m.) Od strony południowej sąsiaduje z linią kolejową Zagórz-Jasło, zachodnia zaś to widok na górską rzekę Jasiołkę i pobliski las. Punkt zbiegu rzeki z lasem jest granicą powiatów Krośnieńskiego i Jasielskiego, a przed II wojną światową przebiegała w tym miejscu granica województwa Lwowskiego z Krakowskim. Ciekawostką jest też to, że działka ma tylko 12 m szerokości i aż 850 m długości. W najwyższym jej punkcie już na głębokości 0,5 m występują pokłady piaskowca i łupka, więc przy sadzeniu część dołków musieliśmy wręcz wykuwać.

Pomysł założenia winnicy powstał w 2008 roku i jesienią tegoż roku zamieniony został w czyn. Na hektarowym pofałdowanym polu posadzonych zostało 1050 sztuk winorośli, a wiosną 2009 następnych 500 sztuk. Co roku dosadzane były kolejne partie i na dzień dzisiejszy na 42 arach uprawiamy 10 odmian winorośli na wina białe, różowe i czerwone.